شلنگ های کم جان و پیشرفت کند بسکتبال بانوان

به گزارش ایسنا، بسکتبال بانوان ایران چند سالی است که فعالیت بین المللی خویشتن را آغاز کرده و شلنگ هایی را برداشته است ولی بودجه کمتر در این بخش، در دید نگرفتن بازی های تدارکاتی، نبود دستور کار نکته سنج بخاطر پشتوانه سازی و اکتفا کردن بوسیله اعزام تیم ها باعث شده تا علی رغم شرکت آویشن ملی درون مسابقات مختلف، خراج دلخواه به دست نیاید و مسئله صعود بسکتبال بانوان درنگ شود. این در حالی است که دختران بسکتبالیست ایران پتانسیل بالایی دارند و تماشاگر آن کسب مدال برنز احاطه های فردی ابگینه جهانی ۲۰۱۹ توسط فرح عبدالوند، نایب قهرمانی تیم باشگاهی قسمت قسمت کردن بهمن در مسابقات غرب آسیا، راحتی دریافت سعیده علی در جمع ۱۰ بازیکن برتر جنین مقدمه جام جهانی ۲۰۱۸، سومی تیم بسکتبال پنج نفره بانوان در غرب آسیا و غیره است.

بسکتبال پنج نفره که سپس از مدت ها اردوی خود ر تشکیل قسط و به غرب آسیا گسیل شد و پس از آن تیمار در تمایل تعیین میزبان برای مسابقات قهرمانی آسیا درون گروه دوم است اما فعالیت بسرنوشت شوم دچار کردن سه گانه نفره بیشتر است و بانوان بزرگسال و زیر ۲۳ سال برای دومین دوروبر بوسیله جام جهانی گسیل و هر دو در مرحله گروهی حذف شدند، درون حالی که تیم تحت ۲۳ سال در نخستین تجربه پیشگاه با سه پیروزی و یک شکست راهی وعده دوم شد. این موضوع تلنگری برای مسئولان فدراسیون حیات چرا که نشان عدل هرچند تجربه ملی پوشان بیشتر شده است اما اعزام آنها تو شرایطی که آمادگی لازم برای رویارویی با حریفان بین المللی را ندارند خراج ای جز شکست درون جای پا ندارد و باید دستور کار های بهتری برای آنها درون نظر گرفت.     

نازی طائرپور، سرمربی آویشن دسته بهمن و فرانک طیاری سرمربی آویشن گاز نکاتی در تک شرایط فعلی بسکتبال و راهکارهای صعود آن مطرح کردند که در ادامه می خوانید.  

 آویشن ملی بسکتبال سه نفره زیر ۲۳ سال کاستی داشته؟

نازی طائرپور، سرمربی آویشن گروه بهمن تو مورد نتایج تیم ملی بسکتبال سه نفره زیر ۲۳  که با سه شکست و یک پیروزی از دور گروهی حذف شد، گفت: ملی پوشان این وهله با کشورهای قوی تری بازی داشتند و بدون بازی تدارکاتی هم بوسیله مسابقات رفتند. تجربه یکی از فاکتورهایی است که بوسیله بازی بهتر آنها دستیار می بطی ء که با باهم اتحاد کردن درون مسابقات مختلف بوسیله دست می آید؛ در این زمینه اسپانسرها هم باید حمایت کنند.  

بازی تدارکاتی را نادیده نگیرید

طائرپور برگزاری بازی تدارکاتی برای تیم ملی را ضروری دانست اما درون این ماخذ به مشکلات مالی و عدم حمایت اسپانسرها اندوه رمز کرد و گفت: لفافه سه گانه نفره تو ایران نوپا است و بازیکنان بوسیله تجربه نیاز دارند. این مساله فقط با مسابقات دوستانه و مشارکت داخل رویدادهای بین المللی به مشت می آید. الان تیمار مسابقات داخلی برگزار می شود و چنانچه رنکینگ بازیکنان بالا برود سهمیه المپیک می گیرند. بازیکنان خیلی تکاپو می کنند تا مهارت های فردی خود را فراز ببرند و تنها گونه موفقیت این است که  بازی تدارکاتی برای آنها در نظر بگیریم خواه اینکه تیم های دیگر را به ایران طلبیدن کنیم.

فرانک طیاری، هم دراین تک گفت: این یک واقعیت است که بخاطر شرکت تو هر بازی رسمی باید مسابقه تدارکاتی ایفا رحم اما مشکلات ما عمده است.

چالش انتخاب مربی؛ باتجربه یا جوان؟  

مربی با کیفیت یکی از فاکتورهایی است که به ترفیع تیم ملی دستیار می کند اما آیا مربیان جوان فعلی (آزاده زمانپور، سرمربی زیر ۲۳ سال و نیکا بیک لیک لی، سرمربی آویشن بزرگسالان) از چونی فنی لازم برخوردار هستند؟ طائرپور در این مورد گفت: دیدن کسانی که این مربیان را انتخاب کردند روی جوانگرایی بوده است اما باید از نظرات مربیان دیگر اندوه استفاده کنند. علاوه بر این مشکل حجاب نداریم و باید از مربیان مرد بی آرامی کمک گرفت، بالاخره آنها امتحان بیشتری دارند و سفرهای بیشتری رفته اند.

طیاری حزن در این مورد بیان کرد: مربیان فعلی تیم ملی چه تیم های مطرحی در لیگ داشتند؟ خانم زمانپور فقط یک سال با دانشگاه آزاد فاتح لیگ شد. او مربی تیم ملی سه نفره است و سال گذشته بازیکنان آویشن ملی به دانشگاه آزاد رفتند. اگر این بازیکنان که ستاره بودند با تیم دیگری پیمان نامه می بستند حدس قهرمانی آن تیم حیات داشت؟ این مربی قبل از دانشگاه آزاد کجا وجود و چه مقام هایی آورده است؟ به مادام زمانپور و بیک لیک لی ناموس می گذارم ولی آیا نباید مربیانی که سال ها  بین تیم های مقام آور بودند درتیم ملی حضور داشته باشد؟

او در این مورد افزود: کسانی که جوانگرایی می کنند ترقی بسکتبال را تو دست کسانی می بینند که خود نیاز به ترقی دارند. شاید فکر کنند بخاطر خودم می گویم ولی من قهرمانی ها را تعاقب عادت گذاشتم و دیگر تشنه نیستم. با این حال خویش دارم که از مربیان باتجربه بخواهند تا داخل پیاده شدن دیگر مربیان صبر بگیرند و به تیم ملی کمک کنند.

فدراسیون بازیکنان کبیر را مستقل می کند؟

فدراسیون بسکتبال ایران نشان داده است که برنامه مشخصی برای رده های پایه ندارد، به روش ای که اعزام تیم زیر ۱۸ سال بوسیله شیشه گرفتن جهانی را باطل و به بازی های تویی اکتفا کرده است. علاوه براین بارها اعلام شد که از جوان ها در ترکیب آویشن های بزرگسال استفاده می شود اما آیا این روش برای پیشرفت بسکتبال بانوان مفیداست؟

طیاری معتقد است فدراسیون بسکتبال دستور کار ای برای پشتوانه سازی ندارد در حالی که مربیان باید استعدادهای ورزشی در شهرهای مختلف را کشف و آنها را تربیت کنند، نه اینکه آنها را پس ازآن از یک دوره حضور در تیم ملی رها کنند. او در این مورد از آیدا گل محمدی بازیکن جوان کردستانی اسم سرما که مطابق با گفته طیاری افسون شده شده و دستور کار ای برای تربیت این بازیکن بود ندارد.  

بسکتبال بانوان بوسیله امکانات بیشتری نیاز دارد

کیمیا یزدیان طهرانی، ملی پوش بسکتبال بعد از حذف آویشن ملی از جام جهانی مناقشه کاستی امکانات و نداشتن زمین کم قیمت سه نفره را مطرح کرد. طیاری و طائرپور تیمار این موضوع را از کار افتادن کردند که بانوان بسکتبالیست بوسیله امکانات بیشتری حاجت دارند.

طائرپور تقریر کرد: امکانات و برگ تالار هایمان باید بهتر شود. همه این نقاط ضعف را می بینیم اما باید دست به مشت هم بدهیم تا آنها را جبران کنیم. چیزی با انتقاد قرص نمی شود و نمی استعداد جلسه و منتظر ماند. باید این را به خودمان بقبولانیم که همگی چیز به پول تماس دارد و در نتیجه اگر اسپانسرها زنهار کنند، مشکلاتمان حل می شود.

طیاری نیز گفت: فدراسیون باید از کچل تالار های بسکتبال یک سانس را در وارستگی داشته باشد. از این سانس می تواند برای آموزش مربیگری، داوری، استعدادیابی و برگزاری مانور استفاده نرم. درست زدودن که منتظر بمانید تا سالنی برای بسکتبال ساخته شود، چندسال است که می خواهند سالن افراسیابی را به بسکتبال بدهند ولی آیا این ائتلاف افتاده است؟ پس باید سنگ کوچکی برداشت. آموزش و پرورش و شهرداری سالن های یدکی دارند که می قابلیت از آنها کاربرد کرد.  

انتهای پیام